Ana Sayfa
| Hakkımızda
| Malzeme Bilgileri
| Basında Biz
| Referanslar
| İnsan Kaynakları | İletişim
 
 
 
 
 
HAKKIMIZDA

İnci Heykelciliğin temelleri  merhum heykeltıraş Mehmet İNCİ tarafından atılmıştır. Mehmet İNCİ, 1914 yılında VODİNA FUŞTAN'lı Kozar Ahmet BEY ve YENİCE GABRİŞKA'lı Ayşe HANIM’ın oğlu olarak SELANİK'te doğmuş ve 1924 mübadele antlaşması gereği TÜRKİYE’ye gelmiştir.

 

O yıllarda ATATÜRK hayranlığı; gerek CUMHURİYET heyecanı gerekse annesinin ATATÜRK'ün kız kardeşi MAKBULE hanım ile olan dostluğu münasebeti ile yıllar içinde giderek güçlenmiştir.

 

Heykel merakı gençlik yıllarında başlamış, daha sonra akademik hocalar ile de ortak çalışmalar yapmıştır. Sanat hayatı boyunca yapmış olduğu gerek özgün çalışmaları gerekse  ATATÜRK heykel ve anıtları Türkiye'nin birçok yerinde sergilenmeye devam etmektedir. 

 

1980 de vefatı ile oğlu Necati İNCİ ve torunu Mehmet Savaş İNCİ heykel çalışmalarına kurumsallaşarak devam etmişlerdir. İNCİ HEYKELCİLİK 1942 den beri faaliyettedir. Hayatının her döneminde vatanına ve milletine faydalı olmak prensibi ile yaşayan sanatçı heykeltıraş Mehmet İNCİ’nin bayrağını bugün Necati İNCİ ve torunu Mehmet Savaş İNCİ büyük bir onur ve işlerine gösterdikleri büyük hassasiyetle daima en yukarıda taşımaktadırlar. 

 

“ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!.. BU VATANI KANLARIYLA CANLARIYLA BİZE ARMAĞAN EDEN ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARININ NE KADAR ESERLERİNİ YAPSAK, NE KADAR KİTAPLARINI YAZSAK YİNEDE GÖNÜL BORCUMUZU ÖDEYEMEYİZ” şiarı müessesenin  vazgeçilmezi olup, bu anlayışla hizmetlerine devam etmektedir..

 

 
 
© CopyRight İNCİ HEYKELCİLİK